niedziela, 19 lutego 2012

Pigułki antykoncepcyjne

Jaki rodzaj pigułki jest dla Ciebie najlepszy?

Pigułki antykoncepcyjne
są formą antykoncepcji numer jeden w Stanach Zjednoczonych. Kiedy Enovid - pierwszy pigułka antykoncepcyjna - została wprowadzona w 1960 roku w USA stała się rewolucją w antykoncepcji. Po raz pierwszy, kobiety mogły przejąć kontrolę nad własnymi cyklami reprodukcyjnymi. Według doktor Ewy Espey, Enovid zapoczątkował "cały nowy świat kontroli urodzeń". Espey jest profesorem na wydziale położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie w Nowym Meksyku. Mówi, że to był pierwszy raz, gdy pojawił się hormonalny środek antykoncepcyjny, czyli alternatywa dla prezerwatyw.

Niemal pół wieku później, pomimo wprowadzenia plastrów, zastrzyków i prezerwatywy kobiecej, pigułka pozostaje formą antykoncepcji numer 1. Jest używana przez około 12 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych i 100 milionów kobiet na całym świecie. Według doktora Paul'a Hillarda, "Kiedy ktoś mówi o 'kontroli urodzeń' to większość kobiet od razu myśli o tabletkach antykoncepcyjnych. Profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Medycznym w Stanford, Hillard mówi, że tabletki antykoncepcyjne są nadal bardzo popularne, szczególnie wśród młodszych kobiet.
Dzisiejsze pigułki antykoncepcyjne zawierają znacznie mniejszą dawkę estrogenów niż ich poprzedniczki. Oznacza to, że mają mniej działań niepożądanych. Niemniej jednak są one nadal bardzo skuteczne.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pigułek antykoncepcyjnych. Pigułki kombinowane to połączenie estrogenu i progestagenu. Minipigułka zawiera tylko progesteron. Istnieje również awaryjna pigułka antykoncepcyjna, którą przyjmuje się po niezabezpieczonym stosunku.

Oto przegląd pigułek każdego rodzaju i wyjaśnienie tego jak one działają.

Pigułki kombinowane

Tabletki antykoncepcyjne są najczęściej związane z terminem "pigułki". Zawierają one kombinację hormonów estrogenów i progesteronu. Progestagen jest syntetyczną formą progesteronu.

Owulacja występuje zazwyczaj wtedy, gdy skok poziomu estrogenu sygnalizuje jajnikom uwolnienie komórki jajowej. Pigułki kombinowane hamują owulację poprzez zmianę poziomu hormonów, aby temu zapobiec. One również zagęszczają śluz szyjki macicy, aby zapobiec dotarcia do jaja plemników. Ponadto, powodują zmianę błony śluzowej macicy, by utrudnić zapłodnionej komórce jajowej implantację.

Większość pigułek kombinowanych używa tego samego estrogenu - etynyloestradiol - ale różnych rodzajów progestagenów. Na przykład, Mircette zawiera progestageny desogestrel, a Yasmin drospirenon.

Większość tabletek są w 21 - lub 28-dniowych pakietach. W opakowaniu 21-dniowym, wszystkie pigułki są aktywne. Nie przyjmujesz wtedy żadnych tabletek przez ostatnie siedem dni cyklu. To do Ciebie należy, by pamiętać, kiedy zacząć następne opakowanie pigułek. W opakowaniu 28-dniowym, bierzesz 21 aktywnych tabletek następnie siedem nieaktywnych tabletek placebo.


Istnieją trzy rodzaje pigułek kombinowanych: jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe.

Jednofazowe: Wszystkie 21 tabletek aktywnych zawiera ten sam poziom hormonów. Nazwy takich tabletek antykoncepcyjnych to np.:

Alesse
Beyaz (podobne do Yaz)
Brevicon
Demulen
Desogen
Levlen
Loestrin
Norinyl
Ortho-Cept
Ortho-Cyclen
Ortho-Novum
Yasmin
Yaz (zawiera 24 aktywne tabletek i cztery tabletki placebo)

Dwufazowe: 21 aktywnych tabletek zawiera dwa różne poziomy estrogenów i progesteronu. Należą do nich m.in.:

Jenest-28
Mircette
Necon 10/11
Ortho-Novum 10/11

Trójfazowe: 21 aktywnych tabletek zawierających trzy różne dawki hormonów. Dawka zmienia się co siedem dni. Nazwy ich marek to:

Ortho-Novum 7/7/7
Ortho Tri-Cyclen
Tri-Levlen
Tri-Norinyl
Triphasil

Pod względem bezpieczeństwa i skuteczności, trzy rodzaje tabletek kombinowanych można stosować zamiennie. Wielu lekarzy poleca jednak jednofazowe pigułki, ponieważ dawka hormonów jest bardziej spójna.

1 komentarz:

  1. Antykoncepcja może nie jest do końca zgodna z zasadami kościoła, jednak chroni przed ciążą w zbyt młodym wieku kiedy nie jest się gotowym. Dużo można o tym przeczytać tutaj i właśnie tam polecam zajrzeć aby zdobyć jak najwięcej informacji o najskuteczniejszych metodach. No czosnek w pępek już nie działa :)

    OdpowiedzUsuń